Blog

Návod pro začínající i zkušené copywritery: Strategie, jak psát poutavý a optimalizovaný obsah na svůj web

jak psat clanky na web blog

Publikované: 16.02.2024

Auktualizované: 17.03.2024

Může úplný laik napsat poutavé články pro svůj web? Tento článek je toho důkazem – článek napsala autorka, která se ještě minulý rok obávala, zda dokáže napsat na svůj web něco, co může lidi zaujmout. Podívejte se, jak se jí to povedlo.

Obrázek od rawpixel.com z Freepik.

Úvodní upozornění a potvrzení zkušeností autorky:

Autorka tohoto článku za poslední rok napsala řadu článků, které postupně získávají stále více návštěvnosti z Google vyhledávání.

Příkladem za všechny je tento článek Jak se obléknout na promoce, který získal TOP pozice v Google vyhledávání na nejdůležitější fráze tohoto tématu již pár dnů po publikování článku. A během následujících měsíců začal přivádět na web stovky lidí měsíčně (aktuálně cca 500 lidí měsíčně). BEZ jakékoliv PROPAGACE.

Obsah článku

 1. Nechte se inspirovat příběhem autorky tohoto článku
 2. Jaké existují druhy a typy článků?
 3. Význam psaní kvalitních článků na web
 4. Příprava před psaním
 5. Struktura článku
 6. Psaní srozumitelně a přehledně
 7. Vizuální a stylistické prvky
 8. SEO a online viditelnost
 9. Korektura a úpravy
 10. Publikování a propagace článku
 11. Jak objevovat témata pro psaní
 12. Závěr

Jak psát články na web?

V dnešní digitální době je psaní kvalitních článků na web jednou z nejdůležitějších dovedností pro každého, kdo chce sdílet své myšlenky, představit své produkty nebo služby nebo jednoduše vyjádřit svůj názor. Internet je plný obsahu všeho druhu, ale jen ty nejlepší a nejzajímavější články se dokážou prosadit a získat pozornost čtenářů.

Nechte se inspirovat příběhem jedné copywriterky – autorky tohoto článku:

zdravoradka-blog 

Před rokem jsem se pasovala s obavami, jestli vůbec dokážu napsat jakýkoli smysluplný článek pro web. Bála jsem se, že má slova nebudou mít váhu a můj obsah nebude nikoho zajímat. Jak může někdo, kdo nikdy předtím vážně nepsal, vytvořit něco, co by mohlo oslovit širokou veřejnost?

Postupně se pro mě stalo psaní cestou objevování. Každý článek je novou výzvou, novou příležitostí naučit se něco nového, nejen o tématu, ale také o sobě. A právě toto cestování plné odhodlání a neustálého učení mi přineslo radost a nadšení z psaní.

Dnes, o rok později, nejen píšu pro jednu z nejlepších SEO firem, ale díky svému psaní jsem svůj vlastní web dostala na místo, kde by se jiní snažili dostat několik let. Zjistila jsem, že psaní není jen o nadání, ale zejména o tréninku, praxi a neustálém zlepšování.

Chci vás inspirovat mým příběhem. Chci, abyste věděli, že každý z vás se může stát skvělým spisovatelem. Stačí, když do toho dáte své srdce, odhodlání a čas. Psaní je jako jakákoliv jiná dovednost – čím více do toho investujete, tím lepšími výsledky se můžete pochlubit.

Možná si myslíte, že psaní není pro vás, že nikdy nebudete dobří. Ale věřím, že každý má příběh, který stojí za to vyprávět, a každý může najít svůj vlastní jedinečný hlas. V tomto článku vám ukážu, jak na to.

S pomocí šablon, praktických tipů a mých osobních zkušeností se můžete naučit vytvářet obsah, který nejen zaujme, ale také osloví a inspiruje.

Druhy článků

tym-uspesny-blog-znaky  Obrázek od rawpixel.com z Freepik.

V digitálním světě existuje mnoho druhů článků, z nichž každý slouží odlišnému účelu a je zaměřen na různé cílové skupiny.

Od PR článků určených k budování značky a jejího povědomí přes jednoduché články zaměřené na širokou veřejnost po hodnotné a komplexní SEO články, které jsou navrženy tak, aby zlepšovaly online viditelnost a angažovanost.

Pojďte se podívat na jednotlivé typy článků a objasnit si, čím se liší, na jaké weby jsou typicky umísťovány a které cílové skupiny mají oslovovat.

PR články

PR (Public Relations) články jsou psány s cílem budovat a udržovat pozitivní obraz značky nebo společnosti. Často obsahují novinky o produktech, službách, událostech nebo úspěších společnosti a jsou zaměřeny na média, blogy a jiné platformy s vysokou návštěvností. Jejich hlavním cílem je vytvořit pozitivní povědomí o značce a podpořit její hodnoty a poslání.

Jednoduché články

Jednoduché články jsou často zaměřeny na širokou veřejnost a snaží se podat základní informace o různých tématech jednoduchým a srozumitelným způsobem. Tyto články jsou typicky umísťovány na blozích, informačních portálech nebo webových stránkách s cílem informovat nebo zabavit čtenáře bez potřeby hlubokých technických nebo odborných znalostí.

Hodnotné články

Hodnotné články jsou psány s cílem poskytnout čtenářům hluboké znalosti nebo unikátní informace o určitém tématu. Tyto články jsou často zaměřeny na specifické cílové skupiny, které hledají podrobné informace nebo odborné názory. Jsou typicky umísťovány na odborných blozích, vědeckých nebo technologických portálech. Jejich cílem je poskytnout hodnotu a podpořit hlubší porozumění tématu.

Komplexní SEO články

Komplexní SEO články jsou navrženy tak, aby maximalizovaly online viditelnost webových stránek prostřednictvím optimalizace pro vyhledávače. Obsahují klíčová slova a jsou strukturovány tak, aby byly atraktivní nejen pro čtenáře, ale i pro vyhledávače.

Tyto články jsou umísťovány na webových stránkách nebo blozích s cílem zvýšit organickou návštěvnost a zlepšit pozici výsledků vyhledávání. Jsou směřovány k širokému spektru čtenářů, od laiků po odborníky, v závislosti na konkrétním tématu a vybraných klíčových slovech.

Význam psaní kvalitních článků na web

ahrefs-organicka-navstevnost  Photo by ahrefs

Kvalitní článek není jen o přenesení informací. Je to také o angažovanosti, o sdílení hodnoty a o vytváření spojení se čtenáři. V době, kdy má každý přístup k publikování na internetu, je kvalita to, co odlišuje dobrý obsah od mediálního nebo špatného. Kvalitní obsah může zvýšit vaši online viditelnost, budovat důvěru a autoritu a nakonec vést ke konverzím a loajalitě.

Tento příspěvek je navržen tak, aby poskytl komplexní přehled o tom, jak psát články, které budou nejen informativní, ale také zajímavé a atraktivní pro čtenáře. Naleznete zde kroky od přípravy a výběru témat přes psaní a stylistické aspekty až po SEO, publikování a propagaci článku.

Naším cílem je poskytnout vám užitečné tipy a strategie, které můžete využít při psaní vlastních článků, bez ohledu na to, zda jste začínající spisovatel nebo zkušený autor hledající nové techniky a inspirace.

V dnešní době, kdy automatizované nástroje pro generování obsahu stále více zasahují do světa psaní a publikování, se může zdát, že tradiční psaní kvalitních článků ztrácí na významu. Avšak opak je pravdou. Právě v této éře digitální transformace a technologického pokroku je psaní kvalitních článků důležitější než kdykoli předtím.

Význam, přínos a důležitost psaní kvalitních článků

relevantni-stranky-silny-hlas 

 Photo by ahrefs

Autenticita a lidský rozměr: V době, kdy může AI generovat obsah v sekundách, se autentické lidské příběhy a hluboce promyšlené články stávají vzácnější a tedy cennější. Čtenáři hledají pravé emoce, osobní zkušenosti a originální myšlenky, které AI zatím nedokáže zcela napodobit.

Hlubší porozumění a empatie: Kvalitní články často poskytují hlubší vhled do problematiky a umí vyvolávat empatii. Lidský autor dokáže propojit fakta s emocemi a příběhy tak, aby čtenářům přiblížil téma a umožnil jim lépe porozumět danému problému nebo situaci.

Budování důvěry a autority: Pro firmy a odborníky je psaní kvalitních článků klíčové pro budování důvěry a autority v jejich oboru. Kvalitní obsah, který přináší hodnotu čtenářům, zvyšuje důvěru ve značku a její odbornost.

SEO a online viditelnost: I když AI může pomoci s některými aspekty SEO, kvalitní, originální a hodnotný obsah je pro vyhledávače stále prioritou. Články, které jsou dobře napsané, strukturované a optimalizované pro čtenáře, mají lepší šanci získat vyšší pozici ve výsledcích vyhledávání.

Odlišení se od konkurence: V moři generického a automatizovaného obsahu se kvalitní, promyšlené a dobře napsané články výrazně odliší. Poskytují jedinečnou hodnotu, která může přilákat a udržet pozornost čtenářů.

Proč psát kvalitní články (zejména v době AI)

Dnes je více než důležité zachovat lidskou perspektivu a hloubku myšlení, kterou stroje zatím nedokážou zcela replikovat. Psaní kvalitních článků může pomoci definovat etické hranice v používání AI ke generování obsahu a zajistit, že technologie slouží k doplnění, nikoli nahrazení lidské kreativity.

Pro autory je důležité se neustále učit, adaptovat a rozvíjet své dovednosti. Psaní kvalitních článků je proces, který vyžaduje kritické myšlení, kreativitu a schopnost vyjádřit komplexní myšlenky srozumitelným způsobem.

Navzdory všem výzvám, které digitální éra přináší, psaní kvalitních článků zůstává neocenitelným uměním, které má moc informovat, vzdělávat, inspirovat a pohybovat lidskými srdci a mysli.

Příprava před psaním

Při přípravě na psaní článku je nezbytné věnovat pozornost třem klíčovým krokům.

Výběr tématu a cílová skupina

ahrefs-KW-kava-fraze  

Než začnete psát článek, je důležité si správně zvolit téma a určit cílovou skupinu. 

S tím vám může pomoci analýza klíčových slov a obsahová strategie.

Téma by mělo být relevantní, zajímavé a přínosné pro vaše čtenáře a mělo by odrážet specializaci webu, na kterém je článek publikován. Zamyslete se, co by mohlo vaši cílovou skupinu oslovit a co by jim mohlo přinést hodnotu.

Například pro web zaměřený na zdravou výživu je vhodné naplňovat blog články, které se týkají zdraví obecně, sportovních aktivit, principů zdravé stravy, potravin, receptů a podobně.

Při výběru témat můžete jako provozovatelé webu využít jednoduchou analýzu, popřípadě hledat inspiraci u konkurence. Je však důležité, abyste následně obsah zpracovali na vyšší úrovni, aby byl pro vaše zákazníky přínosnější a kvalitnější.

Zvažte aktuální trendy, problémy, dotazy nebo potřeby vaší cílové skupiny. Chcete-li oslovit širokou veřejnost, snažte se vybrat univerzální téma, které je srozumitelné a přístupné pro různé demografické segmenty.

Pokud píšete pro specifickou skupinu, například odborníky v určitém odvětví, můžete zvolit odbornější téma, které se zaměřuje na konkrétní aspekty jejich práce nebo zájmů.

Výzkum a sběr informací

Po výběru tématu je třeba provést základní výzkum. Informace můžete sbírat z různých zdrojů, jako jsou knihy, odborné časopisy, vědecké studie, blogy, online články a rozhovory s experty.

google-scholar-cukrovka    

Při sběru informací je důležité zaměřit se na ověřené a důvěryhodné zdroje, abyste předešli šíření nepřesných nebo zavádějících informací. Zaměřte se a vycházejte z více zdrojů a kombinujte informace, které z nich získáte.

Nezapomeňte si dělat poznámky a zaznamenávat si důležité myšlenky a fakta, které byste chtěli ve svém článku použít. Při práci s různými zdroji je také důležité rozlišovat mezi primárními a sekundárními informacemi a v případě potřeby citovat původní práci nebo studii.

Vytvoření pracovní osnovy

navrh-pracovnej-osnovyPracovní osnova je základem pro strukturování vašeho článku. Pomůže vám organizovat myšlenky a zajistit, aby váš článek měl logický postup a soudržnost. Osnova by měla obsahovat úvod, hlavní část a závěr.

 • Úvod: V úvodu stručně představte téma a cíl článku. 
 • Jádro: V hlavní části rozpracujte klíčové body a podporující argumenty, které chcete předložit. Každý hlavní bod by měl být vlastním odstavcem nebo sekcí. 
 • Závěr: V závěru shrňte hlavní myšlenky a poskytněte čtenářům závěrečné postřehy nebo výzvu k akci.

Při tvorbě osnovy je důležité udržovat flexibilitu. Během psaní se mohou objevit nové nápady nebo informace, které mohou osnovu ovlivnit. Pracovní osnova by měla sloužit jako průvodce, nikoli jako nezměnitelný plán.

TIP: Právě při tvorbě osnovy může být AI velmi nápomocná.

Struktura článku

pas-v-praxi-tvorba-persony 

Photo by ahrefs.

Při strukturování článku se zaměřujte na tyto tři základní části:

Úvod, který upoutá

Úvod je jednou z nejdůležitějších částí vašeho článku, protože má za úkol zaujmout a udržet pozornost čtenáře. Abyste vytvořili účinný úvod, začněte silnou „návnadou“ – může to být zajímavý citát, šokující statistický údaj, otázka nebo stručný příběh související s tématem. Váš úvod by měl také nastavit tón celého článku a naznačit, co mohou čtenáři očekávat.

Představte téma a objasněte jeho důležitost. Řekněte čtenářům, proč by se měli o téma zajímat a jaký přínos mohou z článku získat. Úvod by měl také obsahovat tezi nebo hlavní myšlenku, která bude v článku rozvíjena.

Zároveň by měl úvod obsahovat nějakou „záruku“, proč by právě tento článek mohl pomoci vyřešit čtenáři jeho problém – například ujištění, že autor článku má s danou problematikou bohaté zkušenosti a sám prblém zažil a vyřešil to, co se nyní snaží řešit čtenář článku (například píše-li článek o hubnutí a sám zhubl 20 kg).

Rozvoj obsahu v hlavní části

Hlavní část článku je místo, kde se podrobně věnujete jednotlivým bodům uvedeným v osnově. Každý odstavec by měl mít jasný účel a přispívat k celkovému poselství článku. Začněte každý odstavec silnou topic sentence, která jasně naznačuje, co bude následovat.

Kdykoli je to možné, použijte vizuální prvky, jako jsou obrázky, grafy nebo tabulky, které mohou pomoci vysvětlit komplexní myšlenky nebo zvýraznit klíčové body a hlavně mohou článek zpřehlednit, učinit ho poutavějším a snáze čitelným.

Závěr a vyzvání k akci (CTA)

Závěr by měl sloužit jako shoda všeho, co bylo v článku prodiskutováno. 

Opětovně shrňte hlavní body a zdůrazněte význam tématu. U jednodušších článků nemusíte použít závěr jako separátní kapitolu. Můžete přidat nějakou bonusovou informaci, myšlenku, která vyplývá z celého článku a stojí za zamyšlení, nebo jednoduché zopakování informací, které se čtenář v textu dozvěděl.

Vyzvání k akci nemusí být vhodné v každém typu článků, ale pokud jej použijete, mělo by být jasné a přesné, ať už jde o vyzvání k diskusi, sdílení článku, registraci na newsletter, návštěvě další stránky nebo k vyzkoušení produktu nebo služby. Vyzvání k akci by mělo být relevantní pro obsah článku a poskytovat čtenářům směr, kam se mají obrátit po přečtení článku.

Psaní srozumitelně a přehledně 

Při psaní článků je nezbytné, aby byl obsah srozumitelný a přehledný. Tento přístup zajistí, že vaši čtenáři zůstanou angažovaní a dokáží sledovat přednesené argumenty a myšlenky bez zbytečných překážek.

Můžete také využít různé editory a aplikace pro úpravu textu, jako je například Hemingway editor.

editor-textu-hemingway-aplikacia

Používání srozumitelného jazyka

Je důležité psát tak, aby textu rozuměl úplně každý. Nezáleží na tom, zda se jedná o člověka s více akademickými tituly, který strávil polovinu života v zahraničí, nebo o osobu, která má za sebou jen základní vzdělání, málo čte a celý život pracuje fyzicky.

V případě, že je nutné použít odborný výraz nebo zkratku, je důležité tyto pojmy jednoduše a srozumitelně vysvětlit. Tímto způsobem se zajistí, že text bude přístupný a srozumitelný pro všechny čtenáře.

Chcete-li použít nespisovné výrazy nebo nářečí použijte uvozovky nebo za pomlčkou uveďte spisovnou formu. Například „šmirgl“ či brusný papír, známý také jako šmirgl papír. Avšak v každém případě se snažte těmto výrazům vyhnout.

Snažte se používat krátké věty a odstavce, které jsou lehce stravitelné a umožňují čtenářům rychlé pochopení předkládaných informací. Zbytečně komplikované formulace a dlouhé věty mohou vést k nepochopení nebo ztrátě zájmu.

Tvrzení v článku

Podporujte svá tvrzení důkazy, příklady, citacemi a statistikami. Zajistěte, aby vaše argumenty byly přesvědčivé a srozumitelné. Snažte se vyvarovat absolutním výrokům, jako jsou 'vždy', 'každý', 'všichni'... Používejte jazyk, který je založen na pravděpodobnosti, možnostech a nabízí inspiraci. Je důležité komunikovat s ohledem na rozmanitost zkušeností a perspektiv, které vaši čtenáři a zákazníci mohou mít.

Plynulý text v logické návaznosti

Kvalitní psaný text je logicky strukturován. Často se stává, že autoři přeskakují z jednoho tématu na druhé bez jasného propojení. Jednotlivé kapitoly by měly na sebe navazovat přirozeným způsobem a sekce nebo podkapitoly by neměly být uspořádány náhodně, podle momentálního nápadu, ale měly by odpovídat promyšlené struktuře, která celému textu dodává smysl.

Taková struktura pomáhá čtenáři lépe porozumět obsahu a udržovat sled myšlenek.

Usilujte o to, aby vaše komunikace byla plná konstruktivních a pozitivních výrazů a vyhýbejte se záporným formulacím, obzvlášť dvojitým či trojitým negacím.

Seriózní článek nezavádí nadpisem

Dávejte pozor, aby váš článek skutečně splnil vše, co slibuje na začátku.

Často se stává, že titulky a úvody jsou velmi lákavé a snaží se otevřít určitou problematiku, ale nakonec je obsah článku poměrně povrchní a ve skutečnosti nesplňuje očekávání, která nadpis a úvod vytvořily. 

Proto je klíčové zvolit úvod a nadpis tak, aby adekvátně reflektovaly obsah článku.

uvodni-formule-psp 

Photo by ahrefs.

Někdy může být užitečné vytvářet nebo alespoň upravovat tyto dvě části na samém konci procesu psaní, aby co nejpřesněji odpovídaly skutečnému obsahu článku.

Snažte se zodpovědět důležité otázky

Při poskytování komplexního přehledu dané problematiky je důležité systematicky a metodicky odpovídat na základní otázky, které pomohou čtenáři lépe pochopit dané téma. Tyto otázky by mohly zahrnovat následující aspekty:

 • Definice: Co přesně představuje / Co je …? Je třeba jasně a stručně vymezit předmět zájmu, aby bylo možné pochopit jeho kontext a důležitost.
 • Klady a zápory: Jaké jsou přednosti a slabiny…? Tato část by měla být vyvážená, aby odhalila všechny potenciální výhody, ale také možné nevýhody nebo omezení.
 • Upozornění: Na co si dát pozor v souvislosti s …? Zde byste měli poukázat na specifické aspekty nebo varování, které jsou důležité pro správné pochopení nebo bezpečné využití předmětu vašeho článku.
 • Komparace: Jak se produkt/služba porovnává s jinými podobnými koncepty nebo řešeními? Poskytněte objektivní srovnání, které umožní čtenáři lépe pochopit jedinečnost nebo postavení produktu/služby na trhu nebo v dané oblasti.
 • Příprava: Jak se můžete efektivně připravit na použití nebo zavedení produktu/služby/léčby? Zde můžete nabídnout praktické rady a doporučení pro ty, kteří plánují pracovat s produktem/službou nebo jej implementovat.
 • Rizika: Jaká jsou potenciální rizika spojená s produktem/službou/léčbou? Je důležité být otevřený a transparentní ohledně možných nebezpečí nebo komplikací.
 • Proces: Jak přesně probíhá služba/onemocnění/léčba/procedura? Tato část by měla detailně popsat proces nebo postup, což pomůže čtenářům získat hlubší porozumění celého mechanismu nebo postupu.
 • Další informace: Zahrnutí dalších relevantních bodů nebo důležitých poznámek, které by mohly být užitečné pro úplné pochopení předmětu článku.

pas-formule 
Photo by ahrefs.

Tento strukturovaný přístup umožní čtenářům získat hluboký a jasný přehled o dané problematice a pomůže jim přijímat informovaná rozhodnutí.

Odstavce a mezititulky pro lepší orientaci

Rozdělení textu na odstavce a používání mezititulků pomáhá vytvořit jasnou strukturu a usnadňuje čtenářům orientaci v textu. Každý odstavec by měl obsahovat jednu hlavní myšlenku nebo koncept. Mezititulky by měly být informativní a odrážet obsah následujícího textu, což umožní čtenářům rychle najít části, které je nejvíce zajímají.

Důležitost konzistentnosti stylu

Konzistentnost stylu je klíčová pro plynulý čtenářský zážitek. Týká se to volby slov, tónu, formátování a gramatiky. Jakmile si vyberete styl psaní, udržujte jej v celém článku.

To zahrnuje i konzistentní používání časů, osobních zájmen nebo formátování titulků a podtitulků. Konzistentnost pomáhá budovat důvěru a profesionální dojem u čtenáře.

Příkladem je web, kde autor blogu v každém svém článku oslovuje čtenáře neformálně, což přispívá k udržení jednotného tónu komunikace.

Vizuální a stylistické prvky

Při psaní článků jsou vizuální a stylistické prvky nesmírně důležité pro zvýšení atraktivity textu a zlepšení jeho čitelnosti. Tyto prvky pomáhají rozčlenit obsah, zvýraznit důležité informace a zpříjemnit vizuální dojem.

Význam nadpisů a podnadpisů

fonty-nadpisu 
Photo by ahrefs.

Nadpisy a podnadpisy jsou nezbytné pro strukturování článku a zlepšení jeho přehlednosti.

Nadpis by měl být výstižný a přitáhnout pozornost čtenáře, zatímco podnadpisy by měly jasně odrážet hlavní body nebo sekce textu. Dobré nadpisy a podnadpisy usnadňují navigaci v článku a umožňují čtenářům rychle najít informace, které hledají.

Optimalizace nadpisu

Při tvorbě nadpisu pro váš článek je klíčové dodržet správný postup. Začněte tím, že nejprve věnujete svou energii a kreativitu samotnému obsahu článku. Teprve po jeho dokončení se pusťte do vymýšlení nadpisu, který bude fungovat jako magnet na čtenáře.

Inspirace: Výhodou je použít v nadpisu klíčová slova, ale těm se budeme věnovat později.

Nechte se inspirovat osvědčenými technikami pro psaní poutavých nadpisů a vytvořte si široký seznam alespoň deseti variant. Z tohoto seznamu pak vyberte ten nejvýraznější a nejefektivnější nadpis, který bude fungovat jako vizitka vašeho článku.

Pamatujte, že nadpis často rozhoduje o tom, zda se potenciální čtenář rozhodne navštívit vaši stránku a věnovat čas přečtení článku. Proto by měl být výsledný nadpis nejen zajímavý a přitažlivý, ale také přesně vystihovat podstatu a hodnotu obsahu, který nabízíte. Právě správně zvolený nadpis může výrazně ovlivnit úspěch a viditelnost vašeho článku v digitálním prostoru.

TIP: Podívejte se na návod, jak vytvářet nadpisy článků nejen pro potřeby SEO

Použití seznamů a odrážek

Seznamy a odrážky jsou efektivní pro zobrazení informací ve stručné a lehce stravitelné formě. Pomáhají rozčlenit komplexní informace na jednodušší části a zvýraznit klíčové body nebo kroky procesu. Seznamy také přispívají k vizuální oddechovosti a zlepšují celkovou čitelnost textu.

Ale méně je někdy více. Váš článek není nákupní seznam, takže s odrážkami šetřete.

Vložení relevantních obrázků a infografik

Obrázky, tabulky a infografiky jsou mocnými nástroji, které mohou pomoci ilustrovat a vysvětlit náročnější koncepty nebo data. Správně umístěné a relevantní vizuální prvky mohou zvýšit zájem čtenáře a pomoci jim lépe pochopit obsah. Vždy se ujistěte, že obrázky a infografiky jsou vysoké kvality a přímo souvisí s textem, aby nepůsobily rušivě nebo nerelevantně.

SEO a online viditelnost

one-page-seo_cz 
 Photo by ahrefs.

Komplexní SEO (Search Engine Optimization) popisy a články jsou klíčem k úspěchu v digitálním světě. Jejich hlavní výhodou je, že zvyšují viditelnost ve vyhledávačích jako Google a současně poskytují uživatelům veškeré potřebné informace na jednom místě.

Tento přístup eliminuje potřebu prohledávání rozptýlených dílčích údajů, které mohou návštěvníka stránky spíše znechutit a odradit. Dobré SEO popisy a články jsou přímočaré, poutavé a informačně bohaté, čímž výrazně zlepšují uživatelskou zkušenost a zvyšují šanci na konverzi zájemce na zákazníka.

Takové SEO články lze samozřejmě efektivně využívat v dalších marketingových kanálech a mohou zlepšovat výsledky vašich marketingových kampaní.

Základy optimalizace pro vyhledávače (SEO)

SEO je soubor technik a strategií zaměřených na zlepšení pozice článku ve výsledcích vyhledávání. Základními prvky SEO jsou kvalitní a relevantní obsah, optimalizované nadpisy, meta popisy a struktura URL. Důležité je také optimalizovat obrázky, používat alt tagy a zajistit, aby byla webová stránka rychlá a dobře zobrazovaná na různých zařízeních

Užitečné: Projděte si základní SEO návod pro laiky – co je SEO a jak jej řešit?

nastavenie-url-clankutitle-meta-popis

Výběr klíčových slov

Klíčová slova jsou termíny, které lidé používají při vyhledávání v internetových vyhledávačích. Výběr a analýza správných klíčových slov je kritická pro dosažení dobré viditelnosti článku. Použijte nástroje pro výzkum klíčových slov, abyste identifikovali ty, které jsou nejrelevantnější pro vaše téma a mají vysoký objem vyhledávání při nízké konkurenci.

Náš tip: Přečtěte návod, jak provést analýzu klíčových slov.

Vnitřní a vnější odkazy

Vnitřní odkazy vedou čtenáře na jiné relevantní stránky nebo články na vaší webové stránce, čímž pomáhají zlepšit navigaci a distribuci stránkové autority. Vnější odkazy, které směřují na jiné důvěryhodné zdroje, mohou zvýšit důvěryhodnost vašeho článku a poskytnout čtenářům další informace. Při budování zpětných odkazů dbejte na to, aby byly aktuální a relevantní k obsahu článku.

Mohlo by se hodit: Podívejte se na návod, jak budovat zpětné odkazy.

Korektura a úpravy

Před finálním publikováním článku je klíčové provést důkladnou korekturu a úpravy textu. Tento proces zajistí, že váš článek bude působit profesionálně a bude zbaven chyb, které by mohly snižovat jeho kredibilitu.

komentare-google-dokumenty  komentare-trello-kontrola-feedback 

Zde jsou tři hlavní kroky, které byste měli při korektuře a úpravách provést:

Přečtení a úprava textu

Po dokončení návrhu článku je důležité si jej přečíst celý a pozorně si všimnout míst, kde by mohl být text nejasný, nekonzistentní nebo zbytečně složitý. Vyhledejte a odstraňte opakování a zbytečné informace. Ujistěte se, že všechny argumenty jsou logicky strukturovány a myšlenky jsou jasně vyjádřeny.

Náš tip: Vraťte se k revizi textu po určité přestávce, která může trvat několik hodin nebo dokonce do dalšího dne. Čerstvý pohled na materiál umožní, abyste se na něj dívali z jiné perspektivy, což zvyšuje schopnost odhalit chyby nebo vylepšit obsah. Když si mozek odpočine, lépe vnímá detaily a celkový kontext, což přispívá k efektivnější a kvalitnější revizi.

Kontrola gramatiky a pravopisu

Gramatické a pravopisné chyby mohou negativně ovlivnit vnímání článku čtenáři. Použijte nástroje pro kontrolu gramatiky a pravopisu, ale také si článek přečtěte sami, protože některé chyby mohou být automatickými kontrolami přehlédnuty. Nezapomeňte zkontrolovat i interpunkci a správné použití slov.

Zajímavost z praxe: Čím více očí, více chyb – tento článek jsme kontrolovali X krát a stále v něm nacházíme gramatické chyby :)

Získání zpětné vazby

Po vlastní korektuře je užitečné získat zpětnou vazbu od jiných lidí. To může být kolega, přítel nebo profesionální redaktor. Často mohou jiní lidé najít chyby nebo poskytnout cenné připomínky, které vám mohly uniknout. Poslechněte si jejich názory a zvažte je při finálních úpravách článku.

Korektura a úpravy jsou nezbytnou součástí procesu psaní, která zajišťuje, že konečný produkt bude mít požadovanou kvalitu a profesionalitu.

Publikování a propagace článku

Po dokončení korektur a úprav je čas na publikování a propagaci vašeho článku. Tyto kroky jsou stejně důležité jako samotné psaní, protože bez efektivní propagace bude mít článek omezený nebo nulový dosah.

A k čemu byste ho vytvářeli, pokud nedáte o jeho existenci vědět co největšímu množství lidí, kterým by mohl pomoci? Bez následného alespoň základního propagování nemusí mít smysl vytvářet jakýkoliv článek.

zdielanie-clanku-socialne-site-linkedin 

Výběr platformy pro publikaci

Rozhodněte se, kde bude váš článek publikován. Může to být váš vlastní blog, odborný portál, online magazín nebo jiné platformy, které jsou relevantní pro vaše téma a cílovou skupinu. Zvažte, která platforma nabízí nejlepší možnost oslovit vaše cílové skupiny a zajistit nejvyšší interakci s obsahem.

Sdílení článku na sociálních sítích

Sociální sítě jsou mocným nástrojem k šíření obsahu a zvýšení jeho viditelnosti. Sdílejte svůj článek na platformách jako Facebook, Twitter, LinkedIn nebo Instagram, v závislosti na tom, kde se vaše cílová skupina nejvíce nachází. Použijte atraktivní titulky, obrázky a hashtagy ke zvýšení angažovanosti a dosahu.

Interakce se čtenáři a odpovědi na komentáře

Po publikaci článku je důležité sledovat a reagovat na komentáře a dotazy čtenářů. Interakce se čtenáři může zvýšit věrnost a zájem o vaši značku nebo blog. Je to také příležitost k získání zpětné vazby a nápadů na další články.

Publikování a propagace jsou nedílnou součástí procesu psaní, protože zajišťují, že vaše tvrdá práce na psaní článku bude mít maximální možný dosah a dopad na vaši cílovou skupinu.

Jak objevovat témata pro psaní

google-ludia-sa-take-pytaju  

Objevování témat a možností, o kterých psát, může být pro copywritery často výzvou, ale zároveň i vzrušující příležitostí k rozšíření horizontů a prohloubení vlastních znalostí. Existuje několik osvědčených metod, jak najít inspiraci a témata, která budou rezonovat s vašimi čtenáři. Zde je několik tipů, jak na to:

Nejjednodušší způsob, jak objevovat témata pro psaní může být používání profesionálního nástroje jako například ahrefs, ne každý si jej však může dovolit zaplatit.

Sledujte aktuální trendy

Můžete sledovat sociální média a fóra, kde komunity diskutují o různých tématech. Tím získáte přehled o tom, co je aktuální a co by mohlo zaujmout vaše čtenáře.

Zamyslete se nad častými otázkami

Pokud již máte určitou čtenářskou základnu nebo píšete pro specifickou cílovou skupinu, všímejte si, jaké otázky se často opakují.

Čtěte

Čím více čtete – ať už odbornou literaturu, blogy, noviny nebo knihy – tím více témat a nápadů vám přijde na mysl. Čtení vám umožní získat nové perspektivy a nápady, které můžete využít ve svém psaní.

Využijte osobní zkušenosti

Vaše vlastní zážitky a příběhy mohou být zajímavé pro vaše čtenáře. Zamyslete se nad tím, co jste se naučili z osobních výzev, úspěchů nebo zážitků a jak by to mohlo být přínosné pro jiné.

Najděte mezery ve stávajícím obsahu

google-souvisejici-vyhledavani 
 

Při průzkumu již existujících článků a zdrojů na dané téma můžete narazit na mezery nebo aspekty, které nebyly dostatečně pokryty. Nabídněte nový úhel pohledu nebo hlubší analýzu na témata, která se zdají být nedostatečně prozkoumána.

Spolupracujte s ostatními

Diskuse s kolegy, přáteli nebo členy komunity vám mohou poskytnout nové nápady. Někdy stačí jen jedna konverzace k tomu, abyste objevili téma, které je nejen zajímavé, ale také důležité.

Použijte klíčová slova

Nástroje pro výzkum klíčových slov mohou poskytnout nápady na témata, která jsou populární v rámci vyhledávání na internetu. Tímto způsobem můžete také zajistit, že vaše články budou SEO optimalizovány a snáze nalezeny potenciálními čtenáři.

Závěr

Psaní článků je komplexní proces, který vyžaduje nejen tvůrčí a jazykové schopnosti, ale také znalosti v oblasti SEO, obsahové strategie a digitálního marketingu. V tomto článku jsme prošli různými kroky, které jsou nezbytné pro vytvoření úspěšného a zajímavého obsahu.

Na konferenci Chiang Mai SEO 2023 SEO expert Cyrus Shepard sdílel čtyři klíčové strategie, jak obohatit diskusi a přispět k ní hodnotným obsahem:

 1. Investujte čas a energii
 2. Buďte kreativní a inovativní
 3. Předveďte své schopnosti a odborné znalosti
 4. Zaměřte se přesnost a pravdivost informací

4-klicove-strategie-jak-obohatit-diskusi  

Photo by ahrefs.

Shrňme si to

Před začátkem psaní je důležité provést přípravné práce, jako je výběr tématu, určení cílové skupiny, výzkum a vytvoření pracovní osnovy. Při samotném psaní je klíčová srozumitelnost, přehlednost a konzistentnost stylu. Vizuální a stylistické prvky, jako jsou nadpisy, podnadpisy, seznamy a obrázky, zlepšují čitelnost a pomáhají vyzvednout důležité informace.

SEO a online viditelnost jsou nedílnou součástí psaní pro web, přičemž důležitou roli sehrává výběr klíčových slov a použití vnitřních a vnějších odkazů. Korektura a úpravy jsou nezbytné pro zajištění kvality a profesionality textu. Nakonec publikování a propagace článku zajišťují, že vaše práce osloví co nejširší publikum.

Nebojte se psát vlastní články

Psaní je dobrodružství a já vás zvu, abyste se přidali. Nechte strach za sebou a objevte krásu psaní. Spolu můžeme růst, učit se a sdílet naše příběhy se světem. Začněte psát svůj vlastní příběh úspěchu již dnes.

Jakým výzvám jste při psaní článků čelili? Máte nějaké osvědčené metody, které byste chtěli doporučit ostatním? Vzájemná výměna názorů a tipů může být nesmírně obohacující a pomoci celkové komunitě autorů. Ať se podělíte o své úspěchy či překážky, společně můžeme růst a učit se jeden od druhého.


Autor:

Mgr. Radka Žiaková: 

Obsahová specialistka na zdravotní a odborná témata, majitelka e-shopu Zdravoradka.sk

Jsem magistra sociálních studií se zájmem o zdravý životní styl. Mé znalosti a praktické zkušenosti čerpám nejen z akademického prostředí, ale také z neustálého učení a objevování nových věcí.

Jako vystudovaná zdravotní sestra a majitelka zdravotního webu se snažím s láskou a odborností šířit osvětu o zdravé výživě a životním stylu. Zároveň zkoumám nové možnosti v oblasti duševního zdraví a pohody.

Mám blízko nejen k lidem, ale také k zvířatům a přírodě, což odráží můj celostní přístup k životu. Mé články nabízejí bohatou mozaiku nejnovějších vědeckých poznatků propletených s osobními zkušenostmi. Poskytují čtenářům cenné informace a inspirují k pozitivním změnám pro lepší zdraví a celkovou pohodu.

Kontaktujte nás

Informačné a rezervačné systémy na mieru

SEO služby

na míru

Není nutné řešit všechno – důležité je získat nové zákazníky, zlepšovat web a poskytovat užitečnost.

Vývoj web aplikácií a programovanie intranetových riešení

Systematická tvorba obsahu, SEO strategie

Vytvářejte obsah na web systematicky, tak, aby oslovil co nejvíce lidí – témata si vybírejte cíleně a vytvářejte postupně krok za krokem.

 
Komplexní SEO
už od 100 Eur

Trápí vás omezený rozpočet? SEO služby poskytujeme stejně velkým i malým webům, eshopům či portálům.

Buďme v kontaktu

Icon

Telefon

+421 908 049 780

Icon

Email

Icon

Adresa

Hviezdoslavova 51/12, Námestovo, SK

Generuje redakční CMS systém společnosti Global Services Slovakia s.r.o.